INFORMACJE PODSTAWOWE

 Szanowni Państwo

Mówiąc o kominkach nie sposób zwrócić uwagę na dwa zasadnicze aspekty warunkujące zarówno bezpieczną i ekonomiczną eksploatację jak również wynikające z tego nasze zadowolenie.

Pierwszy aspekt:

Często nasi klienci pytają „…a jaką ten wkład ma moc?”. My często humorystycznie odpowiadamy: „ŻADNEJ”. Moc zawarta jest w drewnie i od tego ile i jakiego drewna włożymy zależy moc wkładu. Oczywiście możemy ją zmieniać regulując dopływem powietrza do komory spalania. Istotnym natomiast parametrem jest sprawność wkładu. To ten parametr określa nam jak producent rozwiązał problem spalania. Dla osób z branży jest sprawą oczywistą, że wkłady nie posiadające systemu dopalania spalin, nie tylko że nie zagwarantują nam czystej szyby w trakcie eksploatacji kominka, ale narażą nas na dodatkowe koszty związane ze zwiększeniem zużycia drewna. Mniejsza sprawność = zwiększone zużycie drewna. Nie sposób w tym miejscu wspomnieć o ekologii. Mała sprawność (brak np.: dopalania spalin) = zwiększona emisja cząstek stałych do atmosfery + oczywiście czarna zasmolona szyba.

Drugi aspekt: odzysk ciepła ze spalin

Posłużę się obrazem. Robiąc szkolenia dla firm w salonie – testowaliśmy jeden z wkładów MINI Z1, do którego podłączony był sterownik regulacji dopływu świeżego powietrza oraz na przewodzie wylotu spalin termopara. Po 10 minutach palenia suchym bukiem, temperatura spalin wynosiła 580°C,  po 30 minutach 650°C. Natomiast by uzyskać właściwy ciąg kominowy potrzebujemy 170°C, niech będzie nawet 200°C dla łatwiejszego rachunku. Ile zatem ciepła "ucieka" bezpowrotnie ze spalinami? Paradoksem jest fakt, że wiele osób kupując wysoko sprawne urządzenie grzewcze, dużą część ciepła kieruje do komina. Stąd pojawiły się układy wodne i układy akumulacyjne które pozwalają nam na maksymalny odzysk ciepła ze spalin. Przedstawione poniżej urządzenia wychodzą naprzeciw tym wszystkim, dla których układy wodne czy akumulacja nie są do zrealizowania. Oczywiście ich skuteczność jest niższa od w/w układów, niemniej pozwalają do 30 % odzyskać nam ciepło ze spalin.

Nasuwa się w tym kontekście pytanie: Czy nie warto ciepło które bezpowrotnie kierujemy do komina przynajmniej w części odzyskać?   

                                                                                                                                      Henryk Sekuła

 


Strona dystrybucji Spartherm Polska oddział Gorzów Wielkopolski: www.spartherm.pl